LAT ENG RUS

Konkursi

Konkurss Skolas 17 apbūvei

Lai atrastu vislabāko risinājumu Skolas 17 zemesgabala apbūvei, rīkojām divus arhitektūras konkursus.

Skolas ielā valda liela arhitektūras stilu dažādība. Uz tās atrodas modernas un pievilcīgas Jūgendstila ēkas, racionāli atturīgā stilā celtas mājas, kā arī padomju laika celtnes. Tāpēc konkursu dalībniekiem izvirzījām grūtu uzdevumu – dzīvojamajai ēkai Skolas ielā 17 jārada jauns veidols un, izmantojot mūsdienīgu pieeju, jāatjauno pilsētas telpiskā struktūra. Tas jāpanāk, neatdarinot vēsturisko apbūvi, bet pārdomāti aizpildot vietu ar modernu, funkcionālu celtni, pievēršot pastiprinātu uzmanību pilsētas mērogam, izmantojamiem materiāliem un ērtam plānojumam.

2006.gadā pirmajā konkursā nevienu no piedāvātajiem projektiem žūrija neatzina par pietiekami labu, tāpēc rīkojām otru – starptautisku – arhitektūras konkursu, kurā pārliecinoši uzvarēja Somijas arhitektūras birojs JKMM. Viņu piedāvāto risinājumu žūrija atzina par arhitektoniski un pilsētbūvnieciski visveiksmīgāko. Projekts labi iekļaujas Rīgas Jūgendstila arhitektūras pilsētvides kontekstā, vienlaikus iezīmējot jaunus arhitektoniskus vaibstus Skolas ielas perspektīvai.

Žūrijas locekļi projektu raksturoja kā „ļoti interesantu un atšķirīgu arhitektūru, kurā jūtamas gan vietējās, gan citu valstu tradīcijas iezīmes. Lai gan fasāde šķiet ļoti neatkarīga, tā labi iekļaujas Skolas ielas perspektīvā. Detaļu kultūra un augstvērtīgais pieteikums ļauj cerēt, ka šī ēka pretendēs uz gada balvu arhitektūrā."

Arī dzīvokļu plānojums JKMM projektā ir ļoti veiksmīgs, ko apliecina fakts, ka cilvēki, kas šobrīd ir rezervējuši dzīvokļu Skolas 17 dzīvojamajā namā, nevēlas neko papildus pārplānot.
Konkurss Skārņu 11 apbūvei

Konkursa moto: Arhitektūra kā vides dizaina skulptūra pilsētas vēsturiskajā vidē.

2006. gadā organizējām starptautisku arhitektūras konkursu ar mērķi atrast augstas kvalitātes risinājumu Skārņu ielas 11 zemesgabala apbūvei, kur mūsdienīgs dizains papildinātu vēsturisko apbūvi.

Apbūve pie Pēterbaznīcas vēsturiski vienmēr ir bijusi intensīva. Pirmās celtnes šajā vietā parādījās jau 12. gadsimtā. Pirms 2. pasaules kara Skārņu 11 atradās 1914. gadā celta piecstāvu dzīvojamā māja ar gaļas veikalu pirmajā stāvā. Skvērs starp Pēterbaznīcu un Jāņa baznīcu ir izveidojies tikai pēc 2. pasaules kara, kad daudzas mājas, t.sk. Skārņu 11, tika nopostītas un pēc tam pilnībā nojauktas. 

Konkursa dalībniekiem tika izvirzīts uzdevums – izstrādāt tādu projektu, kas atjauno vēsturisko apbūvi, nosedz Skārņu 9 atklāto brandmūri, kopējot kaimiņmājas jumta silueta līniju, kā arī ņem vērā Skārņu ielas otrajā pusē esošās viduslaiku apbūves veidolu.

Konkursā piedalījās pazīstami Latvijas un ārvalstu arhitektu biroji. Par uzvarētāju žūrija atzina SIA „Arhitektu birojs Jaunromāns un Ābele” risinājumu, kurš pilsētbūvnieciski visveiksmīgāk iekļaujas vēsturiskajā pilsētas vidē. Žūrija uzteica arī projekta plānojuma funkcionālo risinājumu.

Skārņu ielas 11 pirmajā stāvā būs publiski pieejamas telpas – veikals vai galerija, otrajā stāvā – biroji, bet augšējos stāvos ekskluzīvi dzīvokļi, katrā stāvā pa vienam 130m² lielam dzīvoklim.